جستجو کردن
Close this search box.

آشنایی با قطعات آسانسور


ویدئوی اشنایی با قطعات مصرفی اسانسور

آسانسور از قطعات مختلفی تشکیل شده که این قطعات تنوع زیادی دارند، بعضی از قطعات آسانسور در آسانسورهای کششی و هیدرولیکی مشترک است. در این مقاله قصد داریم شما را با قطعات آسانسور آشنا کنیم. شرکت بال ایمن فراز در زمینه نصب، طراحی و ساخت انواع  آسانسورها فعالیت دارد.

در ادامه لیستی از قطعات آسانسور را بررسی می‌کنیم:

موتور آسانسور

عامل اصلی تامین‌کننده نیروی محرکه لازم برای حرکت اتاقک در بین طبقات است.

ترمز آسانسور

سیستم ترمز از یک هسته فلزی متحرک، سیم پیچ، لنت ترمز و لنت تشکیل شده است. در آسانسور ترمز تقریبا همیشه درگیر است. درواقع ترمز فقط هنگامی که آسانسور در حرکت است غیرفعال است. نوع ولتاژ و ولتاژکار ترمز بسیار متغیر است و بر روی پلاک ترمز نوشته شده است.

سیستم درب بازکن اتوماتیک آسانسور

این سیستم به دو شکل درهای اتوماتیک و درهای معمولی وجود دارد. در درهای معمولی، یک دستگاه کوچک فلزی با هسته متحرک و سیم پیچ  قابل نصب بر روی کابین ، مسئول باز کردن درب است. در درب‌های اتومات، باز و بسته کردن درب برعهده یک موتور الکتریکی است.

جعبه ریویزیون

محل نصب این جعبه در بالای چاله آسانسور بوده و مربوط به بخش تامین و نگهداری آسانسور و سهولت کار تعمیرکار می‌شود

دیکتاتور آسانسور

برای جلوگیری از کوبیده شدن درب از دیکتاتور آسانسور استفاده می‌شود.

مگنت درب آسانسور

مگنت درب آسانسور قطعه‌ای است که  یک جک، اهرم  و سیم پیچ مغناطیسی را شامل می‌شود و در سمت قفل ایمنی درب روی کابین نصب می‌شود. 

گاورنر آسانسور

برای کنترل حرکت آسانسور از گاورنر استفاده می‌شود. در صورتی که آسانسور بیش از اندازه سریع حرکت کند، ترمز ایمنی توسط این قطعه فعال می‌شود  جایگاه سیستم گاورنر جایی در بالای چاه آسانسور و در نزدیکی فلکه کشش است.

کفشک آسانسور

کفشک‌های غلطکی و کفشک‌های لغزشی، دو نوع کفشکی هستند که در آسانسورها وجود دارد، محل نصب این قطعه که در هر دو طرف و در بالا و پایین بر روی کادر وزنه تعادل و یوک می‌باشد.

برکت ریل آسانسور

ریل توسط براکت‌ها به دیواره چاهک آسانسور متصل می‌شوند برای جلوگیری از بروز مشکلات ریل فاصله نصب براکت‌ها باید اندازه‌ای باشد که در زمان ترمز اضطراری مشکلی را ایجاد نکند.

انکودر آسانسور

انکودر یک نوع حسگر است که  به محور چرخ، چرخ دنده یا موتور متصل می‌باشد.

لقمه‌ی ریل آسانسور

قطعات فلزی که ریل‌ها را به براکت متصل می‌کنند را لقمه ریل می‌گویند. جهت فیکس کردن ریل‌ها به سازه فلزی، چاه آسانسور از براکت‌ها و لقمه‌ها استفاده می‌شود.

ریل آسانسور

ریل آسانسور در جهت عمودی وظیفه راهبری آسانسور را بر عهده دارد و از لرزش کابین جلوگیری می‌کند.

قلاب سر بکسل

قلاب سر بکسل باعث اتصال سیم بکسل‌ها از یک‌سو به چهارچوب  یوک  و از سوی دیگر به چهار چوب وزنه تعادل می‌شود. در این مقاله بال ایمن فراز با قطعات آسانسور آشنا شدیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *